Er is lef voor nodig, zegt Alfred Welink (VNO-NCW Noord). Maar Den Haag kan best dapper zijn toch? En dan is de Lelylijn er straks echt.
De overheid moet serieus onderzoek doen naar de haalbaarheid van een Lelylijn tussen de Randstad en Groningen. Dat staat in de motie van CDA-Kamerlid Mustafa Amhaouch die vandaag met algemene stemmen is aangenomen. MKB-Nederland en VNO-NCW noemen dit zeer goed nieuws. In mei van dit jaar hield VNO-NCW-voorzitter Hans de Boer op een bijeenkomst over mobiliteit van VNO-NCW Noord al een pleidooi hiervoor. 'Zo’n spoorlijn helpt te voorkomen dat Nederland vastloopt.'
Investering Lelylijn van 3 miljard
De Lelylijn is volgens De Boer niet bedoeld als een nieuwe Zuiderzeelijn, waarover in het verleden is gesproken. Met een investering van 3 miljard euro is de Lelylijn een stuk goedkoper, ook omdat gebruik wordt gemaakt van bestaande technologie. Met treinen die 200 kilometer per uur kunnen halen, wordt Groningen binnen een uur bereikbaar. 'Wonen in het Noorden en werken in Amsterdam komt dan verrassend dichtbij.'
Spoorverbinding kan concurreren met vliegtuig
Via Groningen wordt ook Hamburg beter bereikbaar. De spoorverbinding Amsterdam-Hamburg kan zo eenvoudiger concurreren met het vliegtuig als reisoptie. Ook verwacht De Boer dat er langs de lijn en in de omgeving van stations woningen en vastgoed kunnen worden ontwikkeld.