14 OKT, 2026 • Nieuws

Tweede Kamer verstevigt aanpak regeldruk arbo

De Tweede Kamer heeft gisteren vijf moties aangenomen om de regeldruk rond onder meer de risico-inventarisatie en -evaluatie (RI&E) terug te dringen. Vier moties van SGP en VVD richten zich op een eenvoudiger en beter uitvoerbaar RI&E-stelsel, vooral voor mkb-werkgevers, bedrijven met beperkte risico’s en ondernemingen met vergelijkbare vestigingen. VNO-NCW en MKB-Nederland zijn blij met dit duidelijke signaal.

Vereenvoudiging van de RI&E

Met de aangenomen moties dwingt de Kamer nu concrete stappen af. Het kabinet moet allereerst een quickscan uitvoeren naar de meest voorkomende arboregeldrukklachten bij mkb-bedrijven en bedrijven met beperkte risico’s.

Daarnaast moet de erkenningsprocedure voor branche-RI&E’s worden aangepast. Daardoor moet het ook voor sectoren of werkomgevingen zonder cao-partijen op brancheniveau mogelijk worden om een eenvoudige RI&E te laten erkennen. Deze route moet uiterlijk dit najaar worden opengesteld voor een kantoren-RI&E.

Uiterlijk in januari 2027 moet het kabinet bovendien met een lijst van concrete vereenvoudigingsmaatregelen komen. Daarbij moet onder meer worden gekeken naar het schrappen van onnodige externe toetsing, het verhogen van de toetsingsvrijstelling voor branche-RI&E’s naar organisaties met maximaal 50 medewerkers, het uitzonderen van mkb-werkgevers en bedrijven met lage risico’s van bepaalde RI&E-verplichtingen en het invoeren van een eenvoudige kantoren-RI&E.

Ook komt er aandacht voor ondernemingen met meerdere vergelijkbare vestigingen, zoals winkelketens. De Kamer wil dat zij kunnen werken met één representatieve RI&E voor vergelijkbare locaties, aangevuld met een beperkte beoordeling van locatiespecifieke risico’s. Hiermee wordt voorkomen dat per filiaal een aparte RI&E extern getoetst moet worden; een besparing van miljoenen euro’s.

Geen extra administratieve lasten

Daarnaast is een motie van FvD aangenomen over de verdere uitwerking van de Arbovisie 2040. Het kabinet moet daarbij als uitgangspunt hanteren dat de administratieve lasten voor werkgevers niet toenemen. Nieuwe verplichtingen zouden alleen aan de orde moeten zijn wanneer minder belastende alternatieven aantoonbaar onvoldoende zijn. Minister Aartsen had de vijf moties vooraf al ‘oordeel Kamer’ gegeven, waarmee hij zijn in stemming gaf.

Meer aandacht voor preventie, minder papierwerk

VNO-NCW en MKB-Nederland zijn blij met de aangenomen moties. Het beschermingsniveau voor werknemers moet overeind blijven, maar de verplichtingen kunnen eenvoudiger en beter worden afgestemd op de omvang en risico’s van bedrijven.

De schaarse capaciteit van arbokerndeskundigen kan bovendien beter worden ingezet voor preventie en advies op de werkvloer dan voor herhaalde procedurele toetsing. Het is nu aan het kabinet om de moties snel om te zetten in merkbare regeldrukvermindering voor werkgevers.

regeldruk